Κισσαμικός - Απόλλων Πόντου 2-1

13/5/2018 18:15    με ανατροπή στις καθυστερήσεις

Με δυο τέρματα να μπαίνουν στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι Πόντιοι έφυγαν με άδεια χέρια από το γήπεδο των Περιβολίων, γνωρίζοντας την ήττα από τον ΑΟΧ/Κισσαμικό με 2-1.

Οι «κοκκινόμαυροι»  μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας  από τα πρώτα κιόλας λεπτά την κατοχή της μπάλας , δημιουργώντας παράλληλα αρκετές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του ΑΟΧ.  Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 13’ λεπτό, όταν ο Συμελίδης  εξαπέλυσε δυνατό σουτ με τον Παπαδόπουλο να αρνείται  και να βγάζει σε κόρνερ. Η ομάδα των Ποντίων συνέχιζε να πιέζει και στο 32’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο, ο Βεργώνης με καρφωτή κεφάλια στο δεύτερο δοκάρι άνοιξε  το σκορ για το 0-1.  Αυτό ώθησε τους Απολλωνιστές να πιέσουν, όμως μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους το μόνο που κατάφεραν ήταν με τον Χασομέρη να χάνει ευκαιρία, καθώς η κεφάλια του πέρασε ελάχιστα άουτ.  Μελανό σημείο στο πρώτο ημίχρονο ήταν η υποχρεωτική αλλαγή του Καπία, λόγω τραυματισμού, από τον Τσεμπερίδη.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα  ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, με  τους Πόντιους να προσπαθούν να κρατήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν. Στο 60’ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως η ωραία προσπάθεια του Ξύδα που έφτασε σε θέση τετ α τετ, είδε την μπάλα να καταλήγει στην ρίζα των δοκαριών του Απόλλωνα. Στην επαναφορά ο Λεό προσπάθησε και αυτός, όμως ο Καλογεράκης  έδιωξε σωτήρια την ενέργεια αυτή.  Η πίεση σταδιακά από πλευράς γηπεδούχων μεγάλωσε και ότι δεν κατάφεραν στην κανονική διάρκεια του αγώνα το έκαναν στο 91’ , όταν ο Τόλι πρόλαβε την έξοδο του γκολκίπερ των Ποντίων και με διαγώνιο πλάσε έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1).  Αυτό το τέρμα έφερε προβληματισμό και στο 95 ο Βρεττός  με σουτ μέσα στην περιοχή έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.