Με το δεξί στο κύπελλο ο Απόλλων Πόντου

20/9/2017 08:32    1-0 τον Αιγινιακό

O Εντουάρντο Μπρίτο επέστρεψε ύστερα εννιά χρόνια στον Απόλλωνα Πόντου και άρχισε την... απόσβεση, αφού χάρη σε δικό του γκολ, η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη πήρε σπουδαίο διπλό με 1-0 κόντρα στον Αιγινιακό για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Αιγινιακός θέλησε να αιφνιδιάσει τον Απόλλωνα Πόντου, μόλις στο 4ο λεπτό, αλλά το πλασέ στην κίνηση του Γιατζιτζόγλου, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή απ' τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί στο πρώτο μέρος, χάνοντας μία καλή ευκαιρία στο 23', όταν το σουτ του Σοφιάνη λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Καλογεράκη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Κώστα Νικολαΐδη να είναι καλύτεροι, αλλά να αδυνατούν να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά απ' την εστία του Καλογεράκη. Μοναδική καλή στιγμή ένα σουτ του Παπαδόπουλου στο 62', το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο γκολκίπερ του Απόλλωνα. Τελικά, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Μπρίτο με όμορφο πλασέ νίκησε τον Καραγκιόζη, διαμορφώνοντας το 1-0. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, το σκορ δεν άλλαξε, με τον Απόλλωνα να φεύγει μ' ένα σημαντικό αποτέλεσμα απ' το Αιγίνιο.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Καραγκιόζης, Τοπαλίδης, Λιόλιος, Βλάχος (90' Σισέ), Γιαζιτζόγλου, Πολύζος, Ζούρκος (58' Αντωνιάδης), Παπαδόπουλος (73' Τσολακίδης), Γκατσολάλι, Σοφιάνης, Δωματάς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Αμαραντίδης (56' Μιλοσάβλιεβ), Καλί, Σαμαράς, Γεωργιάδης, Συμελίδης, Ενλουντουλού, Καλογέρης (88' Καλαϊτζίδης), Βεργώνης, Χασομέρης, Κυβελίδης (69' Μπρίτο).