Ελβετία - Κόστα Ρίκα 2-2

28/6/2018 06:41    Μουντιάλ
Με ακρίβεια ελβετικού ρολογιού, η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς προκρίθηκε για 2ο σερί Μουντιάλ στους "16" μετά το 2-2 με την Κόστα Ρίκα και ετοιμάζεται για ντέρμπι με τη Σουηδία.

Τα δεδομένα πριν την έναρξη ήταν πολύ απλά για την Ελβετία: Μία ισοπαλία και η πρόκριση θα ήταν εξασφαλισμένη, ανεξάρτητα από το τι θα γινόταν στο Βραζιλία-Σερβία. Και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν δύο φορές, οι Ελβετοί τελικά προκρίθηκαν με ισοπαλία, αφού η Κόστα Ρίκα -η οποία δεν είχε γκολ πριν το ματς- πάλεψε από την αρχή ως το τέλος λες και έπαιζε για την πρόκριση της, τιμώντας τον αγώνα και τη διοργάνωση. Κρίμα που δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο και για τον διαιτητή, ο οποίος στα τελευταία λεπτά έβλεπε παντού πέναλτι που δεν υπήρχαν, όπως αυτό από το οποίο προήλθε -με τρελή καραμπόλα- το 2-2, αφού η παράβαση στον Κάμπελ ήταν εκτός περιοχής...

Ο αγώνας άρχισε με τους Κοσταρικανούς να μπαίνουν φουριόζοι και να έχουν δύο δοκάρια στο πρώτο 10λεπτο με τους Μπόρχες (κεφαλιά στο 6') και Κολίνδρες (ωραίο πλασέ στο 10'), συν ακόμη μία ευκαιρία με τον ίδιο παίκτη. Απέναντι σε μια Ελβετία που φαινόταν ότι έπαιζε για να δώσει αργό ρυθμό στο ματς και να κλειδώσει την ισοπαλία, η ομάδα του Οσκαρ Ραμίρες αποφάσισε να το χαρεί και να δώσει και μια χαρά στους οπαδούς της, οι οποίοι περίμεναν να δουν ένα γκολ. Το είδαν στο 31' αλλά μάλλον δεν τους άρεσε, αφού κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ήρθε από την Ελβετία: Σέντρα Λιχτστάινερ, κατέβασμα του Εμπολό με το κεφάλι, εκτέλεση του Τζεμαϊλί από κοντά και οι "16" ήταν ακόμη πιο κοντά.

Το πρώτο 45λεπτο έφυγε χωρίς κάποια άλλη αξιόλογη φάση, αλλά στο δεύτερο ήρθαν από νωρίς αυτές. Η Κόστα Ρίκα, όπως και στην αρχή του ματς, μπήκε πιο δυνατά, πίεσε και στο 56' ισοφάρισε με την κεφαλιά του Γουάστον μετά το κόρνερ του Κάμπελ (1-1). Ο Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς είδε τον Λιχτστάινερ να παίρνει κίτρινη κάρτα που θα τον αφήσει εκτός από τον αγώνα με τη Σουηδία στους "16" και άρχισε να κάνει αλλαγές έχοντας στο μυαλό του αυτούς που ήταν στο όριο καρτών και με τα νέα από το Βραζιλία-Σερβία να είναι ευχάριστα, όλοι χαλάρωσαν. Τα λεπτά περνούσαν δύσκολα επομένως, αφού δε γινόταν κάτι τρομερό, μέχρι που μπήκαμε στο τελευταίο 15λεπτο, όταν οι δύο ομάδες... σεληνιάστηκαν!

Οι Ελβετοί αρχικά είχαν δοκάρι με κεφαλιά του Ντρμιτς στο 78' και ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1 στο 88' με πλασέ μετά το γύρισμα του Ζακάρια, για να απαντήσει με αξιοθαύμαστο τρόπο η Κόστα Ρίκα, αφού δεν τα παράτησε και βγήκε μπροστά για την ισοφάριση. Και την πέτυχε, έχοντας και τη... βοήθεια του διαιτητή, ο οποίος έδωσε πέναλτι που δεν υπήρχε στο 89', το ακύρωσε μέσω VAR για οφσάιντ και αμέσως μετά, στο 92', μετέτρεψε σε πέναλτι το σπρώξιμο στον Κάμπελ εκτός περιοχής (δεν είδε ξανά το VAR). Εκτέλεσε ο Ρουίζ, βρήκε δοκάρι και τελικά η... πλάτη του Ζόμερ έκανε τη δουλειά (2-2).

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Ακανζί, Σερ, Γκαβράνοβιτς (69' Ντρμιτς), Τζεμαϊλί, Εμπολό, Τζάκα, Μπεχράμι (60' Ζακάρια), Ροντρίγκες, Σακίρι (81' Λανγκ).

Κόστα Ρίκα (Οσκαρ Ραμίρες): Νάβας, Γκονζάλες, Ακόστα, Μπόρχες, Οβιέδο, Κολίνδρες (81' Γουάλας), Γκαμπόα, Ρουίς, Κάμπελ, Γκουσμάν (92' Αζοφέιφα), Γουάστον.

20:15 3/4/2024

Πρόκειται για μία μεγάλη επιτυχία του ΝΑΟΚΘ, καθώς το συγκεκριμένο πρωτάθλημα διοργανώνεται για πρώτη φορά στη Βόρεια Ελλάδα

13:01 3/4/2024