Εξωπραγματικός Τσιτσιπάς απέκλεισε και το νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης!

11/8/2018 02:03    Ο 19χρονος Έλληνας τενίστας
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει να αφήνει άφωνη την κοινωνία του παγκόσμιου τενίς καθώς μετά τον χθεσινό θρίαμβο του στο Rogers Cup του Τορόντο επί του Νόβακ Τζόκοβιτς, άφησε σήμερα εκτός ημιτελικών τον Γερμανό Αλεξάντερ Σβέρεφ, που είναι Νο3 στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο Σβέρεφ προηγήθηκε με 1-0 σετ καθώς μέσα σε 31 λεπτά επικράτησε με 6-3 και φάνηκε να «καθαρίζει» τη νίκη όταν προηγήθηκε με 5-2 γκέιμ στο β' σετ.

Κι όμως ο απίθανος Τσιτσιπάς δεν έριξε λευκή πετσέτα, ισοφάρισε σε 5-5 και πήρε τελικά το σετ με 13-11 στο τάι μπρέικ, παρόλο που ο αντίπαλος του είχε δύο ματς πόιντς, μετά από 1 ώρα και 6 λεπτά, οδηγώντας τον αγώνα στο τρίτο και καθοριστικό σετ.

Εκεί όπου έγιναν πράγματα και θάματα με τον Σβέρεφ να κάνει μπρέικ προηγούμενος με 2-3, για να απαντήσει άμεσα ο Τσιτσιπάς με δικό του μπρέικ ισοφαρίζοντας σε 3-3 και παίρνοντας το προβάδισμα με 4-3 και 5-4! Μάλιστα στο 9ο γκέιμ ο Σβέρεφ είχε τρία μπρέικ πόιντς με τον Τσιτσιπά να κρατά το σερβίς του.

Στο τελευταίο γκέιμ ο Σβέρεφ προηγήθηκε με 30-0, όμως ακολούθησαν τρεις αναπάντητοι πόντοι από τον Τσιτσιπά (στο 30-30 δόθηκε άουτ με τον Γερμανό να μη ζητά βίντεο κι όπως φάνηκε στη συνέχεια η μπάλα ήταν μέσα) και το ματς τελείωσε με διπλό λάθος στο σερβίς που έδωσε την νίκη και την πρόκριση στον Έλληνα αθλητή.

Ο Τσιτσιπάς που ήδη βρίσκεται στην 27η θέση, αλλά από την επόμενη εβδομάδα ίσως να φλερτάρει και με μονοψήφια κατάταξη, θα αντιμετωπίσει αύριο στις 19:30 ώρα Ελλάδας τον 32χρονο Νοτιοαφρικανό Κέβιν Άντερσον, ο οποίος ήταν ο φιναλίστ στο φετινό Γουίμπλεντον.

protothema

Ιστορική ανακοίνωση Τραμπ για τη μετάγγιση πλάσματος σε ασθενείς με κορωνοϊό

03:34 25/8/2020

video

Συγκίνησε ο καπετάνιος που έσωσε την 4χρονη – «Ήταν γατζωμένη στο φουσκωτό και είχε μαρμαρώσει»

03:32 25/8/2020

video

Θεσσαλονίκη - Ζέρβας: Στις 5 Σεπτέμβρη έρχονται τα πρώτα λεωφορεία από τη Λειψία

03:23 25/8/2020

ο δήμαρχος της πόλης

Απειλές Ερντογάν: «Η Ελλάδα θα είναι υπεύθυνη για ό,τι συμβεί»

από 1η Σεπτεμβρίου

10/10 ποτέ κανείς: Μπορείς να βρεις τον τραγουδιστή από έναν μόνο στίχο του κομματιού;

19:13 24/8/2020

Αν είσαι λάτρης της νυχτερινής διασκέδασης δεν θα ζοριστείς ιδιαίτερα σ’ αυτό το μουσικό κουίζ.

3 παραλίες, 4 ταβέρνες: Το «αθέατο» χωριό που αγνοούν οι τουρίστες είναι το πιο καθαρό στην Ελλάδα

17:03 24/8/2020

Αν έχετε πάει, ξέρετε...

Πήρε τον ωραιότερο απ’ όλους: Από το MasterChef το νέο αγόρι της Κάτιας Ταραμπάνκο του GNTM!

14:04 24/8/2020

Ξανά ερωτευμένη η νικήτρια του ριάλιτι μοντέλων.

Σήμερα στις 16:00 ανακοινώνεται: Αλλαγή σε σχολεία-πανεπιστήμια μετά τα 284 κρούσματα

14:02 24/8/2020