Νίκη του Απόλλωνα Πόντου επί της Καρδίας με 5-1

17/9/2018 13:16    Eύκολη πρόκριση
Eνα εύκολο απόγευμα πέρασαν εχθές οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα Πόντου στους Νέους Επιβάτες κόντρα στον ΑΟ Καρδίας, τον οποίο και διέλυσαν με 5-1.

Οι μόλις έξι ημέρες προπονήσεων των «κοκκινόμαυρων» δεν έπαιξαν σημαντικό ρόλο και με τους Πουρτουλίδη και Κυβελίδη να κάνουν πάρτι στην άμυνα της Καρδίας, η πρόκριση στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας δεν ήταν δύσκολη υπόθεση.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Ο Απόλλων ήταν καλύτερος και άνοιξε το σκορ μόλις στο 14’, όταν ο Αμαραντίδης έκανε τη σέντρα, ο Πουρτουλίδης έκανε το πλασέ και άνοιξε το σκορ. Στο 30’ είχαμε την επόμενη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Κεφαλιά του Κυβελίδη η μπάλα περνάει άουτ. Πέντε λεπτά μετά είχαμε νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα Πόντου. Κεφαλιά του Σαμαρά έπειτα από κόρνερ και ο τερματοφύλακας της Καρδίας μπλοκάρει την μπάλα. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο ΑΟ Καρδίας δημιούργησε τη μοναδική ευκαιρία του, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Σαμαρά και ο Σαλούκας με ψηλοκρεμαστό σουτ ισοφάρισε για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος οι «κοκκινόμαυροι» μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και το έπραξαν μέσα σε δύο λεπτά. Στο 48’ σέντρα Πουρτουλίδη από τα δεξιά, κεφαλιά του Κυβελίδη και 1-2 για τον Απόλλωνα. Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη «καθαρίζει» το παιχνίδι με το δεύτερο γκολ του Πουρτουλίδη με διαγώνιο σουτ. Στο 55’ διαδοχικά σουτ του Εμμανουηλίδη απέκρουσε ο Θεοδωρόπουλος που κράτησε το προβάδισμα των δύο τερμάτων για τον Απόλλωνα. Εντεκα λεπτά αργότερα ο Κυβελίδης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα όταν βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή της Καρδίας και με εύκολο πλασέ «έγραψε» το 1-4 για τον Απόλλωνα. Στο 74’ είχαμε ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Όλα ξεκίνησαν όταν ο Μελίδης έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Καλογέρη από πίσω. Ο Καλογέρης σηκώθηκε και τον απώθησε μπροστά στα μάτια του διαιτητή, με τον Καλογέρη να αποβάλλεται και τον Μελίδη να δέχεται κίτρινη. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 79ο λεπτό όταν ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι με τον Τσουμάνη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να «γράφει» το 1-5.

ΑΟ Καρδίας (Παπαδόπουλος): Αθανασίου, Ταχματζίδης, Αναγνώστης, Βασιλόπουλος, Φουτσιτζής (69’ Μελίδης), Τουρσίδης, Εμμανουηλίδης, Νιζάμης, Σαλούκας (80’ Ποντίκας), Μπάτζιος, Θεολόγου (55’ Μπεγλής)

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Καλαϊτζίδης, Σαμαράς, Αμαραντίδης, Σουντουρά, Θεολόγου, Γεωργιάδης (52’ Τσουμάνης), Καλογέρης, Κυβελίδης, Δημητριάδης (68΄ Δαλιανόπουλος), Πορτουλίδης (58’ Δαμουλάκης)