Κενυάτης ο νικητής του Ημιμαραθωνιου - Με εκκίνηση Νοτοπούλου (βιντεο)

13/10/2018 20:53    Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος
Λίγο μετά τις 8 το απόγευμα τερμάτισαν οι πρώτοι δρομείς που συμμετέχουν στον 7ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο της Θεσσαλονίκης. Πρώτος έφτασε στο σημείο του τερματισμού ο Κενυάτης Σάμι Κίπνετιτς, με χρόνο 1.06.09.

Ακολούθησε ο συμπατριώτης του Hosea Kimeli Kisorio, με χρόνο 01:07:10, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Έλληνας αθλητής, Γιώργος Μενής, ο οποίος ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε 01:07:55.

Από τις γυναίκες που συμμετέχουν στον αγώνα, πρώτη τερμάτισε η Ράνια Ρεμπούλη με χρόνο 01:14:30

Η εκκίνηση δόθηκε από την οδό Ναυάρχου Κουντουριώτου μπροστά από το λιμάνι της Θεσσαλονίκης και είχε... γυναικείο αέρα.

Το σήμα έδωσαν η υφυπουργός Μακεδονίας- Θράκης, Κατερίνα Νοτοπούλου, μαζί με την αντιπεριφερειάρχη Θεσσαλονίκης, Βούλα Πατουλίδου και την  πρόεδρο του ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ, Χριστίνα Καραμιχου.

Πριν ξεκινήσουν οι δρομείς, τον αγώνα "άνοιξαν" συμβολικά άτομα σε αμαξίδια.

Η διαδρομή του Ημιμαραθωνίου ακολουθεί τις οδούς: Ναυάρχου Κουντουριώτου, Λεωφόρος Νίκης, Λεωφ. Μεγ. Αλεξάνδρου, αναστροφή 180◦ στο ύψος της Γεωργίου Παπανδρέου, Λεωφ. Μεγ. Αλεξάνδρου, στροφή δεξιά επί της Γ’ Σεπτεμβρίου, στροφή αριστερά και είσοδος στην Ανδρονίκου, Τσιμισκή, Πολυτεχνείου, στροφή 180◦ και είσοδος στην Καρατάσου, Κουντουριώτου, όπου οι δρομείς ολοκληρώνουν την πρώτη στροφή. Οι δρομείς διανύοντας την συγκεκριμένη διαδρομή δύο φορές τερματίζουν κινούμενοι επί της Λεωφ. Νίκης μπροστά στον Λευκό Πύργο.

Στον Protergia 7ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης συμμετέχουν περίπου 20.000 δρομείς συνολικά. Ανάμεσα τους συγκαταλέγονται πάρα πολλοί Έλληνες και ξένοι πρωταθλητές.