ΠΑΟΚ – Άρης 95-79

25/11/2018 23:45    κλάσσικο
Ο ΠΑΟΚ πήρε το «κλάσσικο» της Θεσσαλονίκης, καθώς επικράτησε με 95-79 του Αρη στο κλειστό της Πυλαίας παίρνοντας την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε τον έλεγχο της σχεδόν σε όλο τον αγώνα, εκτός από ένα διάστημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου ο Αρης μείωσε στους τρεις πόντους.

Ομως οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και έφτασαν στην επικράτηση, μια και ο Αρης δεν είχε τις δυνάμεις να συνεχίσει την αντεπίθεση.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παρκέ… αφιονισμένος και αποφασισμένος να παρασύρει τον Αρη. Με τον ενθουσιασμό της εξέδρας, αλλά και με τον Γκος να σκοράρει κατά… ριπάς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-7 στο 4’ και εκμεταλλεύτηκαν το μουδιασμένο ξεκίνημα του Αρη.

Η υπεροχή του ΠΑΟΚ ήταν σαφής από τα πρώτα λεπτά, καθώς «χτυπούσε» στα αδύνατα σημεία των «κιτρίνων» με τρομερή πίεση στην περιφέρεια, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ελεύθερα σουτ.

Από την άλλη πλευρά ο Βαγγέλης Αγγέλου προσπαθούσε να βρει τη λύση κάνοντας συνεχώς αλλαγές στα σχήματα και τις πεντάδες του χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Η διαφορά πήγε στους 16 πόντους (51-35 στο 18’) με τον Γκος να είναι ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου και ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα με 52-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρης με τον Τζόουνς και τον Μποχωρίδη να ξεφεύγουν από την άμυνα του ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στους 11 πόντους (65-54 στο 27’), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και με τον Χρυσικόπουλο να ανεβάζει στροφές δεν είχε πρόβλημα να τελειώσει το δεκάλεπτο με 76-61.

Ο Αρης όμως δεν τα παράτησε. Πάλεψε το παιχνίδι και μείωσε στους τρεις πόντους (78-75 στο 36’). Ο Αγγέλου άλλαξε την άμυνά του σε ζώνη και με τους Μποχωρίδη, Τζόουνς, Νταλό να βάζουν μεγάλα σουτ προκάλεσε… ταχυκαρδίες στο κλειστό της Πυλαίας. Μέχρι εκεί όμως.

Οι «κίτρινοι» δεν άντεξαν, δεν είχαν δυνάμεις να συνεχίσουν την ανατροπή και ο Χάτσερ με τον Γκος βρήκαν την ευκαιρία να επαναφέρουν τους… σφυγμούς σε κανονικά επίπεδα στην εξέδρα. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 89-77 στο 38’ και τελείωσε το παιχνίδι, παίρνοντας τη νίκη με 95-79.

Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Γκος (23π, 5/11τριπ), Χρυσικόπουλος (20π., 4/8τριπ) και Γκάρετ (13π., 6ρ).

Για τον Αρη οι Μποχωρίδης (15π.), Τζόουνς (13π.) και Νταλό (13π. 9ας) διακρίθηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 52-38, 76-61, 95-79