Άρης – Πανιώνιος 1-1

17/2/2019 20:31    Έγκλημα και τιμωρία
Του έβαλε φρένο… Από τρεις νίκες στη σειρά προερχόταν ο Άρης και έδειχνε πως θα μπορούσε να κάνει άλλη μία με αντίπαλο τον Πανιώνιο. Λογάριαζε, όμως, χωρίς την «έμπνευση» του Μιγκέν Μπάσα και το δολοφονικό του μαρκάρισμα.

Ο Αλβανός χαφ άφησε με παίκτη λιγότερο την ομάδα του από το 11′ και κάπως έτσι τα πάντα έγιναν πιο δύσκολα για τους Θεσσαλονικείς. Ακόμη κι έτσι ήταν ανώτεροι από τον Πανιώνιο, αλλά αυτό δεν αποτυπώθηκε στο σκορ (1-1).

Για οποιαδήποτε ομάδα είναι δύσκολο να επιτεθεί με παίκτη λιγότερο. Το διαπίστωσε και ο Άρης ειδικά από τη στιγμή που δεν είχε σε καλή μέρα τον Ματέο Γκαρσία. Ούτε ο Τόνσο έκανε πολλά και αναγκαστικά το βάρος έπεφτε στον Λάρσον. Κάποια στιγμή ο Σάββας Παντελίδης άλλαξε πλευρές τους Λάρσον και Γκαρσία, αλλά και πάλι μόνο ο Σουηδός δημιουργούσε προβλήματα.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με μία ευκαιρία για κάθε ομάδα. Ο Λάρσον για τον Άρη και ο Ντουρμισάι για τον Πανιώνιο. Οι τελικές, βέβαια, ήταν 6-2 και σε αυτές φαινόταν και η υπεροχή των γηπεδούχων. Κυκλοφορούσαν την μπάλα, έψαχναν διαδρόμους και έδειχναν σα να μην υπάρχει αριθμητικό μειονέκτημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, διαφοροποιήθηκαν τα πράγματα. Με το… καλημέρα έγινε το 1-0 από τον Ματίγια με εκτέλεση φάουλ. Το γκολ του έμοιαζε πολύ με εκείνο κόντρα στη Λαμία και ήταν 100% ευθύνη του Κότνικ. Δεν άργησε, όμως, και η απάντηση. Στο 56′ από τις κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Τσιλούλη και εκείνος ισοφάρισε.

Επόμενο ήταν να γυρίσει προς τα πίσω ο Πανιώνιος και να περιμένει. Του έκανε και ο βαθμός και τελικά τον πήρε. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι αγχώνονταν. Το αποτέλεσμα ήταν να καταφύγουν στις μεγάλες μπαλιές και να ψάχνουν μόνο έτσι και από στημένα να δημιουργήσουν προβλήματα. Τελικά δεν κατάφεραν και πολλά. Οι Νεοσμυρνιώτες, από την πλευρά τους, έψαξαν να βγάλουν 2-3 αντεπιθέσεις, αλλά κάπου τα χαλούσαν. Έτσι το 1-1 έμεινε έως το φινάλε.

20:15 3/4/2024

Πρόκειται για μία μεγάλη επιτυχία του ΝΑΟΚΘ, καθώς το συγκεκριμένο πρωτάθλημα διοργανώνεται για πρώτη φορά στη Βόρεια Ελλάδα

13:01 3/4/2024