Καλαμαριά: Ήττα για τον Απόλλωνα από την Δόξα Δράμας

27/10/2019 22:45    διαμαρτυρίες για πέναλτι
Μετά τη συντριβή από τα Χανιά (0-4), ο Απόλλων Πόντου δεν σήκωσε κεφάλι, καθώς έχασε και από τη Δόξα Δράμας με 0-1 στο γήπεδο της Καλαμαριάς.

Οι γηπεδούχοι που γνώρισαν δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα στο Πρωτάθλημα, έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Τσοπουλίδη και ειδικά για τη φάση του 71ου λεπτού της αναμέτρησης, όπου ζήτησαν πέναλτι σε κράτημα του Πουρτουλίδη μέσα στην περιοχή,

Ο αγώνας:

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι ανήκε στη Δόξα, με τον Κρητικό να κάνει το σουτ και η μπάλα να περνάει άουτ στο 21΄.

Στο 37΄ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 1-0, ωστόσο ο Μπρίτο από πολύ κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο Ολαϊτάν βρήκε υπέροχα τον Βραζιλιάνο, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε από πλεονεκτική θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μένκα.

Στο δεύτερο μέρος οι «κοκκινόμαυροι» έχασαν δυο ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, αλλά οι Πουρτουλίδης (61΄) και Ολαϊτάν (68΄) τις σπατάλησαν. Ο Απόλλων ζήτησε πέναλτι στο 71΄ για κράτημα του Πουρτουλίδη μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Τσοπουλίδης δεν έδωσε τίποτα. Και σα να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη, η Δόξα βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ στο 85΄. Ο Ρόβας βρήκε τον Ιωαννίδη, με τον τελευταίο να σουτάρει από κοντά και να βάζει μπροστά τους «μαυραετούς».

Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τη Δόξα να κάνει σεφτέ στο Πρωτάθλημα, ενώ οι γηπεδούχοι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Απόλλων Πόντου: Πολίτης, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Πουρτουλίδης, Καλογέρης (87' Λουφάκης), Θεολόγου, Αμαραντιδης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης (73΄ Δόρης)

Δόξα Δράμας: Μεέκα, Χάμοντ, Καψάλης, Κόντος (72΄ Αποστολίδης), Κουκόλης, Κρητικός, Παπαργυρίου, Πινδώνης, Πλέγας, Σιώπης, Ιωαννίδης.