Σαουδική Αραβία-Αίγυπτος 2-1

25/6/2018 19:16    Παγκόσμιο Κύπελλο
Με γκολ του Σαλέμ Αλ Νταουσαρί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Σαουδική Αραβία αποχαιρέτησε με νίκη γοήτρου το Μουντιάλ της Ρωσίας, καθώς επικράτησε στο Βόλγκογκραντ 2-1 της Αιγύπτου και πήρε την τρίτη θέση του 1ου ομίλου. Οι Αφρικανοί προηγήθηκαν στο 22΄ με τον Σαλάχ, για να ισοφαρίσει στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Αλ Φαράζ με πέναλτι. Λίγο νωρίτερα (41΄), ο 45χρονος τερματοφύλακας των «Φαραώ», Εσάμ Ελ Χανταρί, ο οποίος έγινε σήμερα ο γηραιότερος παίκτης που έχει αγωνιστεί σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, απέκρουσε (με τη βοήθεια του δοκαριού) πέναλτι του Αλ Μουαλάντ.

Το ματς δεν είχε καμία βαθμολογική σημασία, αφού οι δύο ομάδες είχαν ήδη αποκλειστεί, απέκτησε όμως ιστορική αξία χάρη στη συμμετοχή του Εσάμ Ελ Χανταρί, ο οποίος στα 45 του χρόνια έγινε ο γηραιότερος παίκτης που έχει αγωνιστεί ποτέ σε τελική φάση Μουντιάλ. Παράλληλα, είναι πιθανό να σηματοδοτήσει το πρόωρο «αντίο» του Μο Σαλάχ στην εθνική ομάδα της χώρας του, καθώς έχει αναπτυχθεί έντονη φημολογία ότι ο μεγάλος σταρ των «Φαραώ» σκοπεύει να αποσυρθεί από το διεθνές προσκήνιο, μόλις στα 26 του χρόνια.

Μετά από ένα ισορροπημένο 20λεπτο, η Αίγυπτος άνοιξε το σκορ στο 22΄, όταν στην ωραία κάθετη μπαλιά του Σαϊντ, ο Σαλάχ μπήκε ανάμεσα στους αντίπαλους κεντρικούς αμυντικούς και «τσίμπησε» τη μπάλα πάνω από τον εξερχόμενο Αλ Μοσαϊλέμ. Ο επιθετικός της Λίβερπουλ, ο οποίος δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε, έχασε τεράστια ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα, όταν έφυγε ανενόχλητος (από θέση οφσάιντ), αλλά πλάσαρε άουτ. Ακολούθησαν δύο καλές ευκαιρίες του Τρεζεγκέ, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου τα δεδομένα άλλαξαν. Οι Σαουδάραβες απείλησαν αρχικά με σουτ του Αλ Φαράζ που απομάκρυνε ο Χεγκάζι και στη συνέχεια κέρδισαν πέναλτι, σε χέρι του Φατί. Ο Φαχάντ Αλ Μουαλάντ το εκτέλεσε με δύναμη, αλλά ο Ελ Χανταρί εκτινάχθηκε στη σωστή γωνία, ακούμπησε τη μπάλα και -με τη βοήθεια του δοκαριού- απέκρουσε.

Το... δράμα του πρώτου μέρους δεν τελείωσε εκεί, αφού στις καθυστερήσεις ο διαιτητής Ρολδάν σφύριξε νέο πέναλτι, για τράβηγμα του Αλ Μουαλάντ από τον Γκαμπρ. Αν και η υπόδειξη φάνηκε υπερβολική, Κολομβιανός ρέφερι εξέτασε το VAR και επέμεινε στην αρχική του απόφαση, με τον Αλ Φαράζ να ευστοχεί στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων (!) και να ισοφαρίζει, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της ομάδας του στη φετινή διοργάνωση.

Εχοντας πάρει... φόρα από την ισοφάριση, η Σαουδική Αραβία μπήκε πιο δυνατά στο β΄ μέρος και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 55΄, όταν ο Μπαχμπρί αστόχησε μέσα από την περιοχή, με τον Ελ Χανταρί εξουδετερωμένο. Η Αίγυπτος «απάντησε» στο 57΄ με άστοχη κεφαλιά του Τρεζεγκέ, αλλά χρειάστηκε μία σπουδαία επέμβαση του Ελ Χανταρί, σε κεφαλιά του Αλ Μοκαουί στο 69΄, για να μη βρεθεί πίσω στο σκορ. Οι Αφρικανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 84΄, με τον Καχράμπα να βγαίνει μόνος απέναντι από τον Αλ Μοσαϊλέμ, αλλά να σουτάρει πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα, και το πλήρωσαν στο φινάλε. Ο Σαλέμ Αλ Νταουσαρί με σουτ στο 95΄ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Σαουδάραβες και τους χάρισε τη νίκη γοήτρου, αφήνοντας τους «Φαραώ» στο απόλυτο μηδέν.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Αλ Μοσαϊλέμ, Αλ Σαχρανί, Μ. Χαουσαουί, Οσ. Χαουσαουί, Αλ Μπουράικ, Οταΐφ, Αλ Μοκαουί, Αλ Φαράζ, Αλ Νταουσαρί, Μπαχμπρί (65΄ Ασίρι), Αλ Μουαλάντ (79΄ Αλ Σεχερί)

ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Ελ Χανταρί, Αμπντελσαφί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Φατί, Χαμέντ, Ελνενί, Σαΐντ (45+7΄ λ. τρ. Ουάρντα), Τρεζεγκέ (81΄ Καχράμπα), Μοσέν (64΄ Σόμπι), Σαλάχ