Αδιανόητος Τσιτσιπάς, νίκησε και τον Άντερσον και πήγε τελικό!

12/8/2018 02:01    video
Πρώτα ήταν ο Ντόμινικ Τιμ (νο8), μετά ο Νόβακ Τζόκοβιτς (νο10), ακολούθως ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ (νο3) και τώρα ο Κέβιν Άντερσον (νο6). Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν παραδόθηκε σε κανένα από τα μεγαθήρια του τένις και με 7-6 (4) 4-6 6-7 (7) σε 2:48 προκρίθηκε στον τελικό του Rogers Cup στο Τορόντο.

Ο 19χρονος Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος την Κυριακή έχει γενέθλια, άντεξε στο τρομερό σερβίς του Νοτιοαφρικανού και κατάφερε με ανατροπή να φτάσει στη νίκη στο Τορόντο.

Στον τελικό της Κυριακής (23:00) θα αντιμετωπίσει τον νικητή του έτερου ημιτελικού (διεξάγεται στις 03:00 ώρα Ελλάδας) μεταξύ Ράφα Ναδάλ και Κάρεν Χατσάνοβ.

Ο αγώνας: Η αναμέτρηση όπως περιμέναμε εξελίχτηκε σε μία μάχη των σερβίς. Στο πρώτο σετ οι δύο αθλητές κράτησαν το σερβίς τους και έτσι οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να προηγηθεί με 4-1, όμως το σετ κατέληξε στον Άντερσον ο οποίος πήρε τους έξι επόμενους πόντους και με 7-6 (4) έκανε το 1-0.

Για να δούμε ένα break, το οποίο ήταν και το μοναδικό του αγώνα, έπρεπε να φτάσουμε στο τρίτο game του δεύτερου σετ. Δράστης ήταν ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος στη συνέχεια απλά κράτησε το δικό του σερβίς και με 6-4 έφτασε στην ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Έτσι, όλα κρίθηκαν στο τρίτο σετ. Εκεί είχαμε μία επανάληψη του πρώτου σετ. Οι δύο αθλητές κράτησαν το σερβίς και οδηγηθήκαμε εκ νέου σε τάι μπρέικ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε διπλό match point αφού προηγήθηκε με 6-4, όμως ένας διπλό λάθος στο σερβίς και ένα άστοχο βαθύ χτύπημα έφεραν το 6-6.

Στη συνέχεια ο Άντερσον είχε τη δική του ευκαιρία να πάρει το ματς, όμως ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντέδρασε. Ο Έλληνας τενίστας έσβησε το match point του αντιπάλου του και με τρεις δικούς του πόντους έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Οι πανηγυρισμοί ήταν έξαλλοι μετά από το τέλος του αγώνα, με τον Τσιτσιπά να γράφει το εξής μήνυμα στην κάμερα: "It never gets easier, you just get better" (ποτέ δεν γίνεται πιο εύκολο, εσύ απλά γίνεσαι καλύτερος").