Καλαμαριά: Έχασε από τον Αήττητο ο Απόλλων

30/1/2019 23:56    έσπασε το σερί

Μετά από επτά αγώνες χωρίς ήττα, ο Απόλλων Πόντου έχασε από τον Αήττητο Σπάτων (0-1) και έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε ο Αήττητος Σπάτων, καθώς έφυγε με το διπλό από το γήπεδο της Καλαμαριάς, επικρατώντας 1-0 του Απόλλωνα Πόντου, χάρις το τέρμα του Λύρα στο 58΄

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 10΄ έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Ο Κυβελίδης έφυγε στην αντεπίθεση και απέναντι από τον Τσέλιο, πλάσαρε αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 19΄ ο Απόλλων απείλησε ξανά, όμως η κεφαλιά του Σουντουρά ύστερα από την εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη πέρασε έξω.

Στο 35΄ ο Τσέλιος απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Χασομέρη. Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Φουριόζος μπήκε στην επανάληψη ο Αήττητος και λίγο έλειψε στο 50΄ να ανοίξει το σκορ. Μετά από λάθος της άμυνας, ο Ταμπάκης πήρε την μπάλα από πλάγια θέση πλάσαρε, όμως ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε. Ο Λύρας μπήκε στην περιοχή, σούταρε, ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Ταμπάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τελικά, το γκολ για τους νεοφώτιστους ήρθε στο 58΄, με τον Λύρα να νικάει με φαλτσαριστό σουτ τον Θεοδωρόπουλο. Οι γηπεδούχοι παρά την ψυχρολουσία, πίεσαν και στο 71΄ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Ο Γεωργιάδης σέντραρε από τα δεξιά, ο Κυβελίδης από κοντά πλάσαρε, απέκρουσε ο Τσέλιος και ο Κολλαράς απομάκρυνε σε κόρνερ .

Έξι λεπτά μετά, η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη έχασε μία ακόμα ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Χασομέρη, ο οποίος έκανε πλασέ στην κίνηση, όμως ο Τσέλιος αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Απόλλωνα Πόντου να δέχεται μία απρόσμενη ήττα.

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Θεοδωρόπουλος, Πάτας, Σουντουρά, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Πουρτουλίδης, Τσουμάνης, Κυβελίδης (82’ Λουφάκης), Χασομέρης, Βλάχος, Ολαϊτάν.

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ: Τσέλιος, Σπυρόπουλος, Κολλαράς, Αφράτης, Aμπάρα, Λάμπρου, Κασνέτσι, Σταματάκης, Ταμπάκης (88΄ Κατσέρης), Χατζηιωαννίδης, Λύρας (72’ Πλαβούκος (89΄Τσαλάκος).