Καλαμαριά: Έχασε την ευκαιρία στη Λάρισα ο Απόλλων Πόντου

28/3/2019 04:14    βιντεο

Εχασε μοναδική ευκαιρία για σπουδαίο διπλό στη Φιλιππούπολη ο Απόλλων Πόντου.

Οι κοκκινόμαυροι προηγήθηκαν, είχαν σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο κατέρρευσαν και γνώρισαν την ήττα με 3-1. Τι σημαίνει αυτό; Ότι πέφτει από τη δεύτερη θέση, την οποία κατέχει πλέον μόνος ο Απόλλων Λάρισας και μένει στην τρίτη μαζί με Πλατανιά και Παναχαϊκή.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον Απόλλωνα Πόντου. Στο 2’ μόλις έχασε τεράστια ευκαιρία για γκολ, όταν ο Τάσος Δημητριάδης βγήκε μόνος απέναντι από τον Μαντζάρη μετά από πάσα του Σουντουρά, όμως δεν μπόρεσε να τον νικήσει, πλασάροντας πολύ άστοχα. Αυτό που δεν έκανε όμως ο νεαρός μεσοεπιθετικός στο 2’ το πέτυχε στο 9’: Εφυγε και πάλι στην πλάτη της άμυνας, όμως αυτή τη φορά ήταν πιο ψύχραιμος και κατάφερε να στείλει με το αριστερό στα δίχτυα και να ανοίξει το σκορ. Οι χαμένες ευκαιρίες συνεχίστηκαν από τους φιλοξενούμενους. Στο 22’ ο Κυβελίδης βγήκε μόνος απέναντι από τον Μαντζάρη, όμως το σουτ του ήταν άστοχο, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 25’ νέα καλή στιγμή με τους Δημητριάδη και Λουφάκη να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν την αντεπίθεση. Ο τελευταίος μάλιστα λίγο νωρίτερα είχε μπει στο παιχνίδι αντί του τραυματία Ολαϊτάν, που αναγκάστηκε να αποχωρήσει στο 21’.

Ο Τάσος Δημητριάδης σκοράρει στο 9'

Γκολ από το πουθενά...

Ο Απόλλων Πόντου ήταν κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, όμως δέχθηκε ένα γκολ… από το πουθενά. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και απομάκρυνση της μπάλας από τον Σουντουρά, ο Λίταινας με μονοκόμματο σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Πολίτη, που είχε πολλά σώματα μπροστά του. Το 1-1 έγινε στο χειρότερο χρονικά σημείο, λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου.  Στο δεύτερο μέρος σημάδια κόπωσης άρχισαν να εμφανίζονται στον Απόλλωνα Πόντου, που δεν είχε τα τρεξίματα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Καραντώνης έκλεισε τα μάτια σε εκτός φάσης χτύπημα του Χατζή στον Γεωργιάδη στο 58’, αλλά και σε καθαρό φάουλ στον Κυβελίδη έξω από την περιοχή της λαρισαϊκής ομάδας λίγο νωρίτερα. Στο 62’ έγινε το 2-1 με τον Μπραμπίγια, που πήρε την ασίστ από τον Λουκάο και με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το 2-1.

Οι «κοκκινόμαυροι» δεν είχαν τις αντοχές να αντιδράσουν. Προσπάθησαν, αλλά η ομάδα του Αριαν Μπελά ήλεγξε τον ρυθμό και κατάφερε μάλιστα πέντε λεπτά πριν από το φινάλε να πετύχει και τρίτο γκολ, με τον Μπραμπίγια και πάλι, με εξαιρετκή εκτέλεση φάουλ.

Οι πανηγυρισμοί δεν συνεχίστηκαν μέχρι το τέλος για τους παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριάν Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρα, Σουλιώτης, Καρατάσιος, Κουρτεσιώτης, Χατζής, Λούκας Ράμος (56’ Τασιούλης), Λίταινας, Μπραμπίγια, Μαρκολίνο (79’ Γκουντρουμπής), Λουκάο (89’ Μπιμάι).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Θεολόγου, Τσουμάνης, Καλογέρης, Πουρτουλίδης, Δημητριάδης, Σουντουρά, Ολαϊτάν (20’ λ.τρ. Λουφάκης), Κυβελίδης.