Τσεχία - Ελλάδα 77-84

9/9/2019 16:13    Έγκλημα και τιμωρία
Το ταξίδι της Εθνικής στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα (9/9). Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στην εξαιρετικά ισορροπημένη και τρομερά φιλόδοξη Τσεχία, νίκησε με 84-77 αλλά δεν πήρε τη διαφορά των 12 πόντων που χρειαζόταν για να προκριθεί εκείνη στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ρόνεν Γκίνζμπουργκ έδειξε χαρακτήρα, θα κάνει εκείνη - εκτός συγκλονιστικού απροόπτου -  το ταξίδι στη Σαγκάη και θα έχει μπροστά της ένα σαραντάλεπτο για μια νέα υπέρβαση, για την συμμετοχή της στους αγώνες των μεταλλίων.

Η Ελλάδα πάλεψε όσο μπορούσε, είχε αρκετά καλά και μερικά σπουδαία διαστήματα στο παιχνίδι, έκανε εκπληκτική προσπάθεια στην άμυνα, πήρε τη διαφορά σε σκορ πρόκρισης (49-61), όμως στο φινάλε την πρόκριση την πήρε η ομάδα που την άξιζε περισσότερο. Και αυτή ήταν η Τσεχία του Τόμας Σατοράνσκι, του Γιάρομιρ Μποχάτσικ που έκανε το ματς της ζωής του, του Οντρέι Μπάλβιν και της παρέας τους. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά με ρεκόρ 3-2, καθώς νίκησε το Μαυροβούνιο, τη Νέα Ζηλανδία και την Τσεχία, ενώ ηττήθηκε από τη Βραζιλία και τις ΗΠΑ.

Μόλις 23 λεπτά έπαιξε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που είχε μεγάλο πρόβλημα με τα φάουλ, ξεχώρισαν ο συγκινητικός Νικ Καλάθης, ο Κώστας Σλούκας και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο που άλλαξε τη ροή του αγώνα στα τέλη της τρίτης περιόδου. Μεγάλο ματς από τον Μπόχατσικ, άγγιξε το triple-double ο φανταστικός ηγέτης Τόμας Σατοράνσκι, συνεχίζουν στα προημιτελικά οι Τσέχοι και ονειρεύονται κάτι μεγάλο, κάτι που πριν από την έναρξη της διοργάνωσης και το ταξίδι τους στην Ασία, δεν το είχαν καν φανταστεί εν τη απουσία του Γιαν Βέσελι.

Ο MVP

Ο Τόμας Σατοράνσκι και ο Γιάρομιρ Μποχάτσικ μοιράζονται τον τίτλο του κορυφαίου της αναμέτρησης και ας ηττήθηκε η ομάδα τους. Το γεγονός ότι κράτησε το +11 μοιάζει (και μάλλον είναι) νίκη για την Τσεχία. Ο γκαρντ των Σικάγο Μπουλς άγγιξε το triple-double με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο δεύτερος σκόραρε 25 πόντους από 4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 5/6 βολές σε 35 λεπτά συμμετοχής. Φανταστικοί και οι δύο, έκαναν τεράστια ζημιά στην Ελλάδα και έδειξαν σπουδαίο χαρακτήρα όταν όλα έμοιαζαν εναντίον τους.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

ΜΗΔΕΝ έγραψε ο Σατοράνσκι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τρεις προσπάθειες, ένα λάθος και δύο φάουλ την ώρα που οι δύο ομάδες είχαν από μόλις ένα καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο. Η Ελλάδα των 2/3 τριπόντων στην πρώτη περίοδο είχε 2/8 στη δεύτερη και πέντε ασίστ για πέντε λάθη, την ώρα που οι Τσέχοι μετρούσαν 7 (!) αλλά κέρδιζαν εύκολα το δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 21-14. Οι δύο ασίστ των Τσέχων στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ελάχιστες, όμως στο τέλος του αγώνα ένα στατιστικό έμενε στο μάτι: οι 21/22 βολές των "νικητών" και οι 10/18 της Ελλάδας που την πλήγωσαν πολύ περισσότερο από τα 8/25 τρίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Καλάθη, Σλούκα, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο, Μπουρούση ξεκίνησε το ματς ο Σκουρτόπουλος, αφήνοντας αυτή τη φορά τον Παπανικολάου στον πάγκο. Ο Καλάθης άνοιξε το σκορ με τρίποντο από τη γωνία από ασίστ του Γιάννη, ο Σλούκας έγραψε το 0-5 με μακρινό δίποντο και το "καλησπέρα" της Ελλάδας ήταν εξαιρετικό. Οι Τσέχοι πέτυχαν τους πρώτους τους πόντους μετά από δυόμιση λεπτά, ο Καλάθης έγραψε το 2-8 με το δεύτερο μακρινό του σουτ και η άμυνα της Εθνικής έπαιζε στα κόκκινα με τον Greek Freak να κάνει το 2-10 για το timeout του Γκίνζμπουργκ στο πέμπτο λεπτό. Ο Σατοράνσκι έκανε δύο γρήγορα φάουλ, έμεινε στο ματς, αλλά έδειχνε πολύ αγχωμένος, την ωρα που ο Αντετοκούνμπο ήταν οικονομικός για το 7-15 στο 8' αλλά ο Μποχάτσικ ακόμη πιο οικονομικός για το 12-15 από οκτώ δικούς του πόντους.

Η εικόνα της Ελλάδας στο πρώτο δεκάλεπτο (12-18) ήταν σχεδόν τέλεια. Υπομονή, τρομερή προσπάθεια στην άμυνα, ψυχραιμία ήταν τα τρία στοιχεία που έκαναν τη διαφορά, με τον Καλάθη να μένει συνεχώς στο παρκέ και να βάζει και το τρίτο του τρίποντο για το 14-21 στο 12'. Το δεύτερο φάουλ του Αντετοκούνμπο δεν ήταν καλό νέο, ήταν όμως εξαιρετική η πάσα του που οδήγησε σε σουτ του Παπανικολάου από τη γωνία για το 17-26 στο 15'. Οι Τσέχοι έμειναν σε απόσταση ασφαλείας, η άμυνα συνέχισε να λειτουργεί στην εντέλεια, ο Γιάννης εκνευρίστηκε και έκλεψε τη μπάλα για να καρφώσει στον αιφνιδιασμό για το 21-29, εκεί όμως ήρθε η αντεπίθεση των Τσέχων που ισοφάρισαν (31-31) με επί μέρους 10-2 ενώ πήραν και το τρίτο φάουλ του Γιάννη και πέρασαν και μπροστά με βολές του Άουντα (33-32) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Με τον Greek Freak αναγκαστικά στον πάγκο στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, τα πράγματα ήταν πλέον πολύ δύσκολα για την Ελλάδα. Οι Τσέχοι είχαν βρει αυτοπεποίθηση, είχαν αισθανθεί την απογοήτευση των παικτών του Σκουρτόπουλου και η επιστροφή του Γιάννη στο 23' μάλλον δεν τους φόβισε. Ο Χρούμπαν έγραψε το 42-37 από τη γραμμή των βολών, ο Αντετοκούνμπο έκανε και τέταρτο φάουλ στο 24', για να ακολουθήσει ένα μικρό 0-7 που έδωσε ελπίδες στον ελληνικό πάγκο. Ο Θανάσης σκόραρε τρίποντο για το 46-51, ο Χρούμπαν απάντησε στο 29' και οι Τσέχοι στέκονταν όρθιοι, μέχρι να γίνει μια τρομερή προσπάθεια στο φινάλε της περιόδου με τον Θαναση να θυμίζει ηφαίστειο και να γράψει το 49-57 που άφηνε το ματς ορθάνοιχτο.

Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου πίστεψαν περισσότερο από ποτέ στις δυνάμεις τους, ο Μπουρούσης έκανε το 49-59 από ασίστ του Σλούκα πριν ο δεύτερος κλέψει, πάρει φάουλ στον αιφνιδιασμό και σκοράρει τις βολές για το σκορ της πρόκρισης (49-61) στο 32'. Ο Γιάννης γύρισε 6:34 πριν από το φινάλε με τη διαφορά στους 12 (53-65), μαζί του μπήκε στο ματς και ο Παπαπέτρου, με τους Καλάθη - Σλούκα - Θανάση γύρω τους. Δεν έπαιξε πολύ αυτή η πεντάδα γιατί ο Greek Freak χρεώθηκε αμέσως με το πέμπτο του φάουλ και αποβλήθηκε, με τους Τσέχους να μειώνουν στους έξι (61-67) και τον Σατοράνσκι να βάζει φλότερ για το 65-70 στο 37'.

Δεν είχε άλλες δυνάμεις η Εθνική, ο Σλούκας κι ο Καλάθης αστόχησαν στις επόμενες δύο ευκαιρίες τους και ο Μποχάτσικ έβαλε το μεγάλο σουτ για το 68-70 έμοιαζε να κόβει οριστικά τα πόδια των Ελλήνων στο 38'. Μια μικρή αντίδραση μετά από το timeout οδήγησε στο +7 (68-75) με τρίποντο του Καλάθη, ωστόσο ο Μποχάτσικ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή και η Ελλάδα δεν κατάφερε να παίξει την πρόκριση σε μια κατοχή στο φινάλε.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το Shenzhen Bay Sports Center, ήταν το πρώτο ματς της Εθνικής στην Κίνα που δεν ήταν soldout. Οι Πελαργοί άρπαξαν την ευκαιρία και έκαναν τρομερή δουλειά από το πρώτο δευτερόλεπτο, στηρίζοντας την Ελλάδα δίπλα σχεδόν από τον πάγκο της.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκλίσιτς, Αουνκρόγκερς, Λίστσκα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 33-32, 49-57, 77-84.

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 13 (7/7 βολές), Μπάλβιν 6 (9 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 25 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/6 βολές), Χρούμπαν 11 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κριτζ 2, Πέτερκα 5 (1), Πούμπρλα 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 13 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη σε 37'28''), Σίρινα, Βιόραλ.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Γιάννης Αντετοκούνμπο 12 (4/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα σε 23'03''), Θανάσης Αντετοκούνμπο 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπουρούσης 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 27 (6/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα σε 37'01''), Λαρεντζάκης 2, Παπαγιάννης, Παπανικολάου 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3, Σλούκας 16 (4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές), Πρίντεζης 6 (3/6 δίποντα, 4 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Τσεχίας: 16/38 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 21/22 βολές, 42 ριμπάουντ (31+11), 12 ασίστ, 19 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 25/43 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 10/18 βολές, 31 ριμπάουντ (24+7), 21 ασίστ, 9 λάθη, 12 κλεψίματα, 1 τάπα.