Καλαμαριά: Νέα ήττα για τον Απόλλωνα Πόντου

22/12/2019 20:47     κατρακύλα
Άλλη μια δύσκολη αποστολή είχε ο Απόλλων Πόντου, αυτή τη φορά κόντρα στον Λεβαδειακό αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Η ομάδα του Καλαϊτζίδη ηττήθηκε με 2-0 και παρέμεινε ουραγός στην βαθμολογία ενώ ο Λεβαδειακός ανέβηκε στην 7η θέση.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο σύμφωνα με το metrosport.gr και με δύο γκολ να παίρνουν τους τρεις βαθμούς που ήθελαν.

Αντεξε μόνο για 38 λεπτά ο Απόλλωνας

Μόλις στο δεύτερο λεπτό έκανε την κεφαλιά ο Κοζορώνης και έδιωξε σε κόρνερ ο Πολίτης, στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα που ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 15΄είχαμε υποψία ευκαιρίας για τον Απόλλωνα Πόντου. Ο Μπρίτο εκτέλεσε το φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μπάγιτς. Το παιχνίδι δεν ήταν καλό, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν τελικές. Στο 33ο λεπτό ήρθε μια μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό.Ο Ιωαννίδης έκανε ωραία ενέργεια, έδωσε στον Ενομό αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Πολίτη. Το 1-0 τελικά ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, με τον Καραχάλια μέσα από την περιοχή να δίνει στον Ιωαννίδη και εκείνος με ωραία προσποίηση και εξαιρετικό σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Νωρίς το 2-0 και καμία αντίδραση από τον Απόλλωνα

Μόλις στο 52ο λεπτό ο Λεβαδειακός πέτυχε το 2-0 και «κλείδωσε» τη νίκη του. Ο Ενομό έκανε πολύ ωραία προσπάθεια, πέρασε δύο παίκτες του Απόλλωνα και εκτέλεσε τον Πολίτη με το αριστερό. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν τα κατάφερε. Χαρακτηριστικό είναι πως δεν είχε τελική στην εστία στο δεύτερο μέρος. Στο 82΄ήταν η επόμενη και μοναδική καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με την σέντρα-σουτ του Βήχου να περνάει λίγο άουτ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Αργυρόπουλος, Λιάγκας, Τσάπρας, Βήχος, Καραχάλιος, Κοζορώνης (67΄Ορφανίδης), Συμελίδης, Νίκας (83΄Χατζηλάμπρος), Ιωαννίδης, Ενομό (58΄Μακρής).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Τσουμάνης (46΄Δαλιανόπουλος), Καλογέρης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Πουρτουλίδης, Καλαϊτζίδης (75΄Δόρης), Λουφάκης (88΄Χριστοδούλου), Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν.

Καλαμαριά: Μικροί δημοσιογράφοι ανέκριναν την δήμαρχο! (φωτο)

23:14 19/2/2024